Nejdříve musím napsat, že nikdo z ochránců přírody v Poličce není proti protipovodňovým opatřením (aspoň o tom nevím). Jsme si vědomi toho, že povodně zde mohou být nyní stále častěji - o to více ovšem chceme, aby se postupovalo konstruktivně a neskrývat za protipovodňovou ochranu tunelování státního rozpočtu.
Navenek jsme proti projektu poldru vystupovali především z důvodu nepříznivé změny krajinného rázu díky nevhodnému tvaru a zbytečně vysoké hrázi - bylo to také proto, že jako ochránci přírody jsme nemohli nic jiného namítat, aby se našimi připomínkami podle zákona vůbec někdo zabýval, aspoň ze začátku. Další důvody byly mnohem závažnější, jak se dočtete dále.
Skutečně nás mrzelo, že se Město nedrží před pěti lety vypracované studie revitalizace Modřeckého potoka, kde se navrhovalo jako nejlepší řešení zregulování toku na meandry, osázení porostem a pro větší vodu doplnění o něco menším poldrem. Toto řešení navrhoval právě zkušený projektant a hydrogeolog. Aristas popírá funkci meandrů, ale každý se může např. na modelu na Dni Země 22.4. v Poličce přesvědčit, že meandry hrají při povodních velkou roli. Takové opatření by totiž přesně sedělo na zdejší místo - mendry a dřeviny by zpomalovaly i menší vodu a poldr by zachytil velkou vodu. Jejich účinnost se potom v případě velké vody vlastně sčítá. Loňskými jednáními se dosáhlo toho, že by k osázení a meandrování přece jenom časem mělo dojít. Protipovodňová opatření se musejí udělat na Poličsku komplexně. Jeden velký poldr Poličku rozhodně nespasí. Na Poličsku by mělo vyrůst šest nových poldrů a stávající by se měly dle protipovodňové studie upravit. Včetně úpravy stávajících rybníků by to celé mělo stát cca 33 milionů korun. Jen tento poldr z toho spolkl 10 milionů (místo odhadovaných 4,5 mil.). A možná bude muset město další 2 miliony doplácet na „nečekané vícepráce“. Nepoměr je více než zřetelný.
Co nám na projektu vloni hodně vadilo, bylo to, že je evidentně předražený a předimenzovaný a že za stejné peníze by se mohly vybudovat dva či tři poldry. Poldr letos skutečně ukázal, že Poličce příliš sám o sobě nepomůže, neboť voda jím pouze volně protékala a dokonce nenaplnila ani polovinu roury, nad kterou se má voda zadržovat. Poznali to i lidé v krizovém štábu - kdyby nedošlo k netradičnímu řešení, veškerá voda by poldrem protekla jako by tam poldr nebyl. Vybetonované koryto by vodu dokonce naopak zrychlilo. Názor, který jsme tvrdili před rokem, že poldr zřejmě nikdy nebude využit, neboť tolik vody potokem nikdy nepoteče, by tedy zřejmě byl pravdivý - však byl také opřený o názor odborníka (nechtěl být jmenován). Naštěstí máme místostarostu, který je mj. zkušený „rybníkář“ a situaci zvládl. Pokud bych byl v kůži navrhovatelů projektu, stáhl bych se do kouta a mlčel. Doufám, že si je toho Polička vědoma a s Aristasem raději již spolupracovat nebude.
I na další z tehdejších sporných bodů lze těžko něco namítnout. V projektové dokumentaci poldru, o kterém se jednalo v dobách našeho nesouhlasu, se hovořilo o vybagrování celého prostoru zátopy a utěsnění těsnícím jílem. Mělo to být jednak z důvodu ochrany podzemních vod a jednak aby se zvýšila kapacita poldru - majitelé pozemků měli podepsaný souhlas s výstavbou poldru, o bagrování v prostoru zátopy však nic nevěděli. Bylo nám sice tvrzeno, že se nic bagrovat ani těsnit nebude, ale bylo to v oficiálním projektu, kde to bylo podáváno, jako že to být musí! Ve chvíli, kdy byl dodán projekt nový, upravený, informovali jsme zastupitelstvo o tom, že ne vše ohledně poldru se může Poličce vyplatit, že na to dokonce může i doplatit - ať se rozhodnou sami.
Našich připomínek k poldru bylo víc. Jednání tenkrát probíhala ze strany navrhovatelů a realizátorů poldru v duchu mafiánských jednání pomocí lží, nátlaku, hrubých slov, předsouvání falešných argumentů a dvojích tváří - což nás však naopak nutilo k většímu prozkoumávání projektu - a nalézal se tak jeden závažný nedostatek za druhým.
Poldr je z hlavní části hotový a zdaleka nemohl zachytit více vody - naopak zachytil vodu, která by jím správně pouze protekla. Za to ovšem patří dík ne projektantům či navrhovatelům poldru, ale poličskému místostarostovi J. Martinů.
René Habrman |